بانوان و خانواده

«حسنا»؛ تلاش برای احیای سنت و واسطه‌گری ازدواج

مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی اقدام به طراحی و پیاده‌سازی طرح «حسنا» (حامیان سنت نبوی) ازدواج کرده است.

این طرح به منظور شناسایی شبکه‌سازی و مهارت‌افزایی واسطین ازدواج با رویکرد ارتقاء و بهبود نگرش، دانش و مهارت مبتنی بر آموزه‌های دینی و رضوی اجرا می‌شود.

طرح حسنا در مرحله نخست به دنبال رصد جامعه هدف، ثبت و تدوین اطلاعات هر یک از واسطین است. در این مسیر، شناسایی ۱۴ واسطه‌‌گر خبره به صورت نمونه‌گیری هدفمند در سطح شهر مشهد و سپس شناسایی‌های آبشاری و زنجیره‌ای بیش از دو هزار واسطه گر در سطح محلی، شهری و استانی و در گام بعدی برنامه‌ریزی محتوایی ـ اجرایی و سازماندهی منابع انسانی و در مرحله سوم، برگزاری جلسه آموزشی ـ انگیزشی با حضور ۶۰۰ تن از واسطین به‌منظور رونمایی، معرفی ماهیت طرح به لحاظ انگیزشی، حمایت معنوی و تقدیر از واسطین ازدواج در این مرحله انجام شد.

 

ارتباط مستمر با بیش از هفت هزار مادر در رویداد ملی شکوه مادری

به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) و بزرگداشت مقام مادر و پیرو فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «فرزندآوری، یکی از مهم‌ترین مجاهدت‌های زنان و وظایف زنان است»، برای ترویج فرهنگ فرزندآوری و معرفی مادران الگو از سوی مرکز امور بانوان و خانواده بنیاد کرامت رضوی پویشی ملی به عنوان شکوه مادری طراحی و با همکاری کانون بانوان و خانواده رضوی در استان‌های مختلف کشور برگزار شد.

در قالب پویش ملی «شکوه مادری»، مادران جوان زیر ۴۰ سال که بیش از ۳ فرزند دارند، با ارسال مشخصات خود و فرزندان در این پویش در بستر فضای مجازی ثبت نام کردند که در پایان از ۲۴۰ مادر برگزیده از سراسر کشور تجلیل شد.

این مادران بعد از اتمام پویش با فراهم شدن بستر لازم به عنوان مبلغان و سفیران جمعیت در استان‌های مختلف فعالیت می‌کنند. از برکات اجرای این طرح، ارتباط مستمر با بیش از هفت هزار مادر با هدف مهارت‌افزایی و ترویج فرزند‌آوری است.

 

اشتغال‌زایی برای بانوان سرپرست خانوار و بدسرپرست

طی تفاهم‌نامه همکاری که بین بنیاد کرامت رضوی و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با هدف اشتغال‌زایی برای بانوان سرپرست خانوار و بدسرپرست در ۸ استان به امضا رسید، 400 فقره وام اشتغال‌زایی به زنان سرپرست خانوار اهدا شد.

این وام‌ها با هماهنگی وزارت صنایع دستی به بانوانی که در این زمینه شناسایی شده‌اند، اعطا می‌شود.