ساختار سازمانی

پس از انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین مروی به عنوان تولیت آستان قدس رضوی از سوی رهبر معظم انقلاب که تقریباً با صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط معظم له مصادف شد، انطباق و آمادگی آستان قدس رضوی برای نیل به اهداف تحول‌آفرین و مترقی مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی مندرج در این بیانیه در دستور کار قرار گرفت. در این ساختار جدید، چهار مجموعه مدیریت عالی حرم مطهر رضوی، بنیاد کرامت رضوی، سازمان علمی و فرهنگی و بنیاد بهره‌وری موقوفات، مأموریت‌های آستان قدس رضوی را در عرصه‌های عملیاتی برعهده دارند و سه معاونت ستادی به نام‌های طرح و برنامه، سرمایه‌های انسانی و مالی و پشتیبانی به همراه مرکز ارتباطات و رسانه در این چرخه نقش‌آفرینی می‌کنند. تقویت، اصلاح و حذف موازی‌کاری در جهت چابک‌سازی و تسریع بیشتر در اقدامات پیش رو از مهم‌ترین علل این اقدام بوده است.

حرم مطهر امام رضا (ع)

بی شک اصلی‌ترین فعالیت آستان قدس رضوی خدمت کریمانه به زائران علی بن موسی الرضا (ع) است. اشراف و مدیریت بر واحدهای تبلیغی، اماکن متبرکه، امور رفاهی و زائرین و امور نگهداری و فنی در حرم از مهم‌ترین اهداف حرم امام رضا (ع) به حساب می آید. حرم امام رضا (ع) شامل معاونت اماکن متبرکه، معاونت خدمات زائرین، معاونت تبلیغات اسلامی و سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی می‌شود.

 

سازمان علمی و فرهنگی

در سازمان علمی و فرهنگی، مجموعه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی ساماندهی شده‌اند و رویکردهایی همچون همگرایی بین مؤسسه‌های علمی و فرهنگی و پرهیز از موازی‌کاری، استفاده از ظرفیت‌های مشترک مؤسسه‌های علمی ـ فرهنگی در تولید محصولات و پشتیبانی علمی از تمامی فعالیت‌های آستان قدس رضوی را دنبال می‌کند. سازمان علمی و فرهنگی شامل معاونت پشتیبانی و سرمایه انسانی، معاونت طرح و برنامه و معاونت امور بین‌الملل می‌شود.

 

بنیاد بهره‌وری موقوفات

بنیاد بهره‌وری موقوفات شامل معاونت امور شرکت‌ها و معاونت بهره‌وری املاک و اراضی و گروه شرکت‌های تابعه شامل شرکت‌ها و مؤسساتی در قالب گروه‌های عمران، انرژی و صنایع، کسب و کارهای نوین و سلامت، صنایع غذایی و کشاورزی، مالی و سرمایه‌گذاری می‌شود.

 

بنیاد کرامت رضوی

سیاست اصلی این مجموعه، بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم مردمی به جای تصدی‌گری امور است تا با تمرکز بر موضوع مهم محرومیت‌زدایی در جهت فراهم‌سازی بسترهایی برای ایجاد کارآفرینی، ازدواج، سلامت و فعالیت‌های فرهنگی، به نام مبارک امام رضا (ع) اقدام و عمل کند. بنیاد کرامت رضوی شامل مرکز امور بانوان و خانواده، مرکز جامع مشاوره، مؤسسه امور جوانان و تشکل‌های انقلابی، معاونت خدمات اجتماعی، مؤسسه موقوفه زائر و مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی می‌شود.

 

ستاد مرکزی آستان قدس رضوی

آستان قدس رضوی، نهادی معنوی و مردمی است که به نام مبارک امام رضا (ع) و بر پایه موقوفات ارادتمندان آن حضرت تشکیل شده است و در چرخه فعالیت‌های این آستان مقدس، چهار مجموعه عملیاتی پیشگام فعالیت‌ها هستند و سه معاونت ستادی به نام‌های طرح و برنامه، سرمایه انسانی و مالی و پشتیبانی به همراه مرکز ارتباطات و رسانه وظیفه ارائه خدمات شایسته و بایسته به زائران علی بن موسی الرضا (ع) را بر عهده دارند.